Blog

Halıda Kalite Kriterleri

Halılarda kalite kriterleri belirlenirken halının düğüm sıklığı ve bu kullanılan yünün vs. kalitesi en belirleyici özelliklerdir.
Halıyıkamatik sizler için bu makaleyi özenle derlemiştir. Bir metrekare başına düşen dikey ve yatay düğüm miktarı sayılır ve m2‘deki düğüm sıklığı belirlenir.

İyi Bir Halı Nasıl Belirlenir?

Halı kalitesini belirlemede düğüm sıklığı en önemli kriterlerden biridir. Halının genel görünümü, renklerin ahengi ve desenin dengesi halının yaşı ve genel durumu kadar önemlidir.

Düğüm sıklığı (dikey ve yatay yönde) m2‘ye düşen düğüm sayısı ile ölçülür. Düğüm sayısı orta kalitedeki halılarda m2‘de 100.000’den çok kaliteli halılarda m2‘de 10.800.000’e kadar çıkabilmektedir. Bu noktada düğüm sayısına göre halı kalitesinin belirlenmesiyle ilgili aşağıdaki sonuca varabiliriz:
M2‘de 250.000 ila 500.000 düğüm arası orta kalite.

M2‘de 500.000 ila 1 milyon düğüm arası iyi kalite.

M2‘de 1 milyon ila 4 milyon düğüm arası nadir bulunan kalite.

M2‘de 4 milyon düğümden fazlası çok iyi.

M2‘de 10,8 milyon düğüm dünya rekoru.

Halıda Düğüm Sayımı

Çeşitli hesaplama yöntemleri var: Birincisinde, cm başına düşen düğümler boyuna ve enine sayılır sonra da çıkan sayılar birbiriyle çarpılır. Bazen dm2 başına düşen düğümler sayılır, yani; temel ölçü birimi olarak 10 cm alınır. 1 Metre başına düşen dikey ve yatay yöndeki düğüm miktarı sayılır ve m2‘deki düğüm sıklığı belirlenir.
Sayım yapmak için halının altından enine ve boyuna 10 santimetrelik ölçü alınır. Yükseklik olarak, her bir yumru bir düğüm sayılır ama enine bakıldığında yalnız 90 derecelik yığınlar sayılır. Daha sonra sayımın sonucu 100 ile çarpılır ve böylece metre kareye düşen sıklık belirlenmiş olur.

Tüm üretici ülkeler halı kalite bildirilerinde onluk sistemi kullanmaz. Örneğin, “inç” başına düğüm sayısına göre dokuma ayarlaması her iki yönde de gösterilmektedir.
Pakistan halılarında ise, mükemmellik inç kare başına düşen düğüm ile belirlenirken ilk numara atkı yönündeki düğümleri ikinci numara ise çözgü yünündeki düğümleri verir.
Uzun bir süre, İran Gereh= 6,4 ila 7 santimi ölçü olarak kullandı. 7 cm ile bir Gereh m2 7×7=49 olur ve m2’ye çevrilir-10.000 cm2 : 49 cm2 = 204,08 dönüşüm faktörü. İran’da Gereh düğümü 1/16 Zara eşittir. Ancak, ülkenin tamamında aynı boyutlarda değildir. Rakamlar 102,5 ila 112,5 cm arasında değişir. Eskiden, düğüm sıklığı 30 düğüm/Gereh’di. Neyse ki artık onluk sistem kullanılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir