Blog

Halılarınızı Ne Kadar Tanıyorsunuz?

Evlerinizdeki halı ve kilimleriniz hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Halılarınızın bakımı ve kullanım şekli konusunda ne kadar dikkatlisiniz? Halılarınızı daha uzun süre ve verimli kullanmak için bazı küçük ipuçlarını halı yıkama müşterilerimiz için derledik. Umarız halı yıkama müşterilerimize faydalı olur.
Evinizdeki halıları ne kadar tanıyorsunuz? İş onları seçmeye ve bakımını yapmaya gelince ne kadar bilgi sahibi olduğunuzu öğrenmek ister misiniz? Bunu ölçmek için işte size mini bir test.

Tüm Temizlik Malzemeleri Halıda Kullanılır mı?

Her türlü temizlik malzemesi (çamaşır deterjanı, bulaşık deterjanı, yer temizlik ürünleri) halılardaki lekeleri yok etmede, özel halı ürünleri kadar etkili sonuç verir.
A) Doğru
B) Yanlış
Doğru Yanıt: Yanlış
Neden:
Hiçbir zaman çamaşır veya bulaşık deterjanlarını ya da ahşap, linolyum veya karo döşemelerin temizliği için üretilmiş temizlik ürünlerini halılarınızda kullanmazsınız. Bazı çamaşır deterjanları parlatıcı maddeler içerdiğinden ötürü halı elyafını boyayabilir. Bulaşık deterjanları ise ağartıcı maddeler içerdiklerinden dolayı halınızın boya ve elyafını mahvedebilir. Ayrıca gereğinden fazla sert olmayan temizleyiciler halınızda tortu bırakarak daha kısa sürede kirlenmelerine neden olacaktır. Halınızı temizlerken yalnızca halı temizliğinde kullanılan leke çıkartıcıları kullanmanız durumunda halınızın ömrünü uzatabilirsiniz.

Halı Ölçüm Formülleri

Aşağıdakilerden hangisi kapalı bir mekanda kullanılacak halı için gereken halı ölçüm formülüdür?
A) uzunluk x genişlik
B) uzunluk x genişlik x yükseklik
C) uzunluk x 4
Doğru Yanıt: Uzunluk x genişlik
Neden:
Mekanda ne kadar halıya ihtiyaç duyduğunuz, söz konusu alanın adım hesabıyla uzunluk ve genişlik ölçümleri çarpımı sonucu bulunur. Bu rakamın karesi ihtiyacımız olan ölçümdür. Her türlü desen ve zemin yüzeyine yönelik oransızlık problemine karşı elde edilen ölçüyü %10’luk bir oranda fazla tutmakta fayda vardır. Eğer son ölçünün doğru şekilde alındığından emin olmak istiyorsanız tercihinizi döşemecinin son ölçüyü almasından yana kullanın.

Halı Elyafı Seçimi

Aşağıdakilerden hangisi dünyada en çok tercih edilen halı elyafıdır?
A) Yün
B) Polyester
C) Naylon
D) Akrilik
Doğru Yanıt: Naylon
Neden:
Naylon en popüler malzemedir. ABD’de kullanılan halı elyafının 2/3’ü naylondur. Peki neden birçok kişi naylonu seçiyor? Cevap çok açık aslında. Yoğun kullanıma dayanıklı, kire karşı daha korumalı ve kir saklama özelliğiyle naylon aynı zamanda renkleri solmadan çok daha uzun süre koruyabiliyor ve bu nedenle daha çok tercih ediliyor.

Halının Sıfırlığı Ne Zaman Gider?

Yeni bir halının döşenmesinden sonra bazı kullanıcılar tarafından alerji benzeri belirtiler yarattığı rapor edilmiştir. Bu durum halıdaki emisyondan kaynaklanıyor olabilir. Söz konusu etkinin yok olması ne kadar zaman alır?
A) 2-3 saat
B) 2-3 gün
C) 2-3 hafta
D) 2-3 ay
Doğru Yanıt: 2-3 gün
Neden:
Yeni bir halının emisyon değerleri, döşendikten 24 saat içinde ciddi oranda azalma gösterir. Pencereleri açarak mekanı havalandırırsanız, emisyon etkisi iki üç gün içerisinde hissedilmeyecek bir seviyeye inerek kendiliğinden yok olacaktır.

Halıda Derinlik Tercihi

Halının üst düzeyi ne kadar derin olursa halı o kadar dayanıklıdır.
A) Doğru
B) Yanlış
Doğru Yanıt: Yanlış
Neden:
Halıda derin bir yüzey lüks görünüm ve ayaklarınızın altında rahatlık hissi yaratabilir. Ancak sağlamlığa gelince daha kısa yüzey çok daha avantajlıdır. Kısa yüzey ezilmez ve halının ömrü daha uzun olur.

Mürekkep Kan Ve Çim Lekesi Çıkarma

Mürekkep, kan ve çimen lekeleri halıdan nasıl temizlenir?
A) Lekeli halı elyafın üst kısmı, bir makas yardımıyla kesilir.
B) Az miktarda çamaşır suyunu halının üzerine dökerek birkaç dakika bekletilir.
C) Bulaşık deterjanı ve suyla oluşturulan sıvı karışım halıya uygulanır.
D) Leke çıkarılamaz.
Doğru Yanıt: Bulaşık deterjanı ve suyla oluşturulan sıvı karışım halıya uygulanır.
Neden:
Leke problemlerinde müdahalenin derhal yapılması şarttır. Söz konusu lekeyi beyaz bir kağıt mendil ya da kuru olmak şartıyla temiz beyaz bir bez yardımıyla halıya yaymadan ve leke halıya daha da nüfuz etmeden alınmalıdır. Yarım çay kaşığı bulaşık deterjanını (otomatik makine deterjanı kullanmayın) bir bardak ılık suyla karıştırıp, bez yardımıyla küçük dokunuşlarla lekeye uygulanır. Lekenin yayılmaması için lekenin üzerini sertçe sürtülmemelidir. Solüsyonu lekenin kenarlarından ortasına doğru dağıtmadan sürülmelidir. Birkaç dakika kadar solüsyon leke üzerinde bekletmelidir. Bez, hafif şekilde lekenin beze çıktığını görene kadar temas ettirilir. Leke tamamıyla çıktığında lekeli alan soğuk suyla durulanmalıdır. Tüm nemi temiz kuru bir bez yardımıyla alınmalıdır. Bu yöntem yeterince iyi sonuç vermediyse halınızı satın aldığınız yerden ürüne yönelik leke çıkarma kitini satın alarak kullanabilirsiniz. Hatırlatmakta fayda var; leke çıkartıcı solüsyonu halının görünmeyen bir yerinde denemek akıllıca olacaktır.

Halı Performans Değerleri

Yoğun kullanımlı bir mekanda (örneğin antre, giriş vb.) kullanacağınız halıları alırken halı, hangi performans değerlerine sahip olmalıdır?
A) 1
B) 2-3
C) 4-5
Doğru Yanıt: 4-5
Neden:
Yoğun olarak kullanılan bir mekanda en doğru tercih 4-5 arasındaki performans değerleridir. Performans değerleri 1’den 5’e kadar değişen bir skalada yer alır. Bu değerler bir yıl içerisinde halıda yaşanabilecek olası değişikliği temsil eder. Daha yüksek performans değeri doğal olarak daha uzun ömürlü ve ürünün alındığı günkü görünümüne işaret eder. Daha az yoğunlukta kullanılan mekanlarda (yatak odası gibi) kullanılacak halılarda 2-3 performans değeri yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir